Jak czyścić przybory do makijażu?

Jak czyścić przybory do makijażu?

Czy zastanawiałaś się, jak niewłaściwie pielęgnowane przybory do makijażu wpływają na Twoją cerę? Długo nieczyszczone pędzle i gąbki stają się siedliskiem bakterii powstałym na skutek osadzania się kurzu, złuszczonego naskórka i resztek kosmetyków. Ich kontakt ze skórą może powodować wypryski i wszelkiego rodzaju niedoskonałości, a także przyczynić się do źle wykonanego makijażu. Sprawdź co zrobić, by utrzymać swoje akcesoria kosmetyczne w czystości.

Pędzle do makijażu

Czyszczenie pędzli różni się w zależności od rodzaju i częstotliwości użytkowania danego narzędzia. Największej troski wymagają pędzle do podkładu płynnego – należy czyścić je po każdym użyciu, te do pudru, prasowanego czy sypkiego, wymagają mycia przynajmniej raz w tygodniu. Na szczęście czyszczenie ich nie wymaga specjalnych umiejętności. Najprostszą metodą jest wypłukanie zużytego pędzla pod bieżącą wodą wraz z niewielką ilością mydła. Ważne jest, by nie zamoczyć przy tym rączki, która, na skutek tego, że jest klejona, może odkleić się od włosia.

W tym celu wylej na otwartą dłoń niewielką ilość mydła, a następnie namoczonym pędzlem w wodzie „maluj” po otwartej dłoni. Teraz dokładnie spłucz pędzle pod bieżącą wodą, najlepiej w pozycji pionowej, do czasu aż spłukiwana woda będzie czysta. Unikaj zbyt długiego namaczania pod wodą – może to powodować odkształcanie się włosia. Na koniec delikatnie wytrzyj pędzel i odstaw do naturalnego wyschnięcia. Nie używaj przy tym suszarek ani kaloryferów. Dobrym sposobem na utrzymanie pędzli w czystości jest również ich odpowiednie przechowywanie. Zamknięte np. w kuferku nie będą zbierać kurzu i dłużej pozostaną czyste.

Gąbki do nakładania podkładu

Używanie gąbeczki do makijażu typu blender beauty również wymaga regularnego czyszczenia, najlepiej po każdym użyciu. Najgorsze w utrzymaniu będą te wykorzystywane do nakładania tłustych preparatów jak podkład oraz szminka. Do ich mycia nie wystarczy sama woda. Resztki kosmetyków wbijają się do środka przyboru co jest dobrze widoczne po przecięciu gąbeczki na pół. Jak więc ją wyczyścić? Możemy użyć specjalistycznych preparatów, lecz ich cena może przyprawić nas o ból głowy.

Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie użycie antybakteryjnego mydła bądź innego środka myjącego jak np. szampon albo żel do mycia. Gąbeczkę należy namoczyć w wodzie, a następnie na całej jej powierzchni rozprowadzić mydło delikatnie je wcierając. Spłucz pod kranem, regularnie wyciskając brudną wodę. Czynność powtarzaj do momentu kompletnego oczyszczenia gąbki. Możesz dodatkowo użyć wody utlenionej lub wody z dodatkiem soku z cytryny. Pozostaw do naturalnego wyschnięcia

Akcesoria metalowe

Przybory metalowe takie jak pęsety, cążki do paznokci czy zalotki to akcesoria zbierające najwięcej brudu, kurzu i bakterii. W związku z tym czyszczenie i dezynfekcję należy wykonywać po każdym użyciu. Najpierw umyj akcesoria w wodzie w dodatkiem płynu do naczyń lub innego środka myjącego, a następnie zdezynfekuj przy użyciu spirytusu. Dla pewności uniknięcia podrażnień związanych z kontaktem skóry z alkoholem ponownie wypłucz przybory tym razem używając tylko ciepłej wody. Dokładnie osusz wyczyszczone narzędzia. Możesz użyć do tego ręczników papierowych lub odłożyć przybory do samoistego wyschnięcia.

Szczotki i grzebienie

Przybory używane do pielęgnacji włosów często są przez nas zaniedbywane mimo, że korzystamy z nich nawet po kilka razy dziennie. Szczotki oraz grzebienie, rozczesując włosy i rozplątując niesforne kołtuny, zbierają po drodze kurz, sebum skóry naszej głowy oraz resztki kosmetyków, jak odżywki czy lakiery do włosów. Przez to stają się siedliskiem bakterii i mogą przyczyniać się do powstawania zapalenia mieszków włosowych.

Warto więc wyczyścić je choć raz w miesiącu, by cieszyć się zdrowymi i pięknymi włosami. W tym celu usuń wszystkie nagromadzone na szczotkach i grzebieniach włosy. Następnie przygotuj dla nich kąpiel złożoną z ciepłej wody, łyżką sody oczyszczonej i szamponu do włosów. Mocniej zabrudzone miejsca przetrzyj palcami. Dokładnie opłucz, strzep nadmiar wody i pozostaw do wyschnięcia.

Tajemnica pięknego wyglądu – idealnie czyste i zadbane przybory do makijażu.

Zostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.
Required fields are marked *

4 × dwa =