Jakich kosmetyków nie powinny używać kobiety w ciąży?

Jakich kosmetyków nie powinny używać kobiety w ciąży?

Kobiety kochają kosmetyki! Na każdym kroku staramy się podkreślać nasz wygląd oraz dbać o prawidłowe nawilżenie cery. Istnieje jednak szereg składników chemicznych, które mogą zaszkodzić kobiecie w ciąży, dlatego przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę lub informacje zawarte na opakowaniu. Jakich kosmetyków nie powinny używać kobiety, które spodziewają się dziecka? Które składniki mogą wywołać negatywny skutek? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przygotowaliśmy w naszym dzisiejszym artykule.

Kobiety w ciąży ze względu na stałe zmiany skóry oraz ciała sięgają po wiele kosmetyków do pielęgnacji. Szereg z nich zawiera substancje, które są niewskazana lub zakazane, podczas gdy spodziewamy się dziecka. Stosowanie niektórych z nich może powodować między innymi: uczulenia oraz podrażnienia. Zdarza się również, że negatywnie oddziałują również na niemowlę.

Chociaż przeważnie kobieta w ciąży staje się piękniejsza i rozpromieniona, tak te z pań, które w wieku nastoletnim miały problem z trądzikiem, mogą borykać się z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry.

Przeważnie nadmierna aktywność gruczołów łojowych, zatyka pory i sprzyja powstawaniu wielu wyprysków. W niektórych przypadkach u kobiet, których cera przed ciążą była skłonna do produkowania nadmiernej ilości sebum, hormony ciążowe hamują nadmierną czynność gruczołów łojowych. Jednak bez względu na rodzaj cery, każda kobieta podczas ciąży powinna ją pielęgnować.

Zatem, jakich kosmetyków nie należy używać?

  • Perfumy z pewnością należą do kosmetyków, które mogą stać się po prostu nie do zniesienia. Wynika to zapewne z tego, że podczas ciąży stajemy się bardziej wyczulone na zapachy.
  • Samoopalacze i kremy brązujące z pewnością należy odstawić. Za sprawą hormonów wzrasta pigmentacja skóry, dlatego promieniowanie UV oraz środki opalające, mogą doprowadzić do powstawania brzydkich plam.

Niestety często nie można stwierdzić, jak na dany kosmetyk zareaguje ciało kobiety, która spodziewa się dziecka, dlatego najlepiej wybierać produkty przeznaczone do używania podczas ciąży oraz hipoalergiczne.

Jakich substancji nie można używać?

Najważniejsze jest jednak, aby szczególną uwagę zwrócić na skład poszczególnych kosmetyków. Należy bezwzględnie zaprzestać stosowanie kosmetyków, które zawierają takie substancje, jak:

  • witamina A oraz wszelkie jej pochodne,
  • kwas salicylowy, który najczęściej dodawany jest do peelingów,
  • triklosan, czyli środek przeciwbakteryjny zawarty w mydle,
  • olejek rozmarynowy, który dodawany jest do wielu kosmetyków,
  • fluor zawarty w pastach i innych produktach do utrzymania higieny w jamie ustnej,
  • zawarte w kremach kwasy owocowe AHA mogą powodować uciążliwe podrażnienia.

Jeżeli mamy wątpliwości odnośnie do składu danych kosmetyków zawsze warto poszerzyć naszą wiedzę za pomocą internetu, szczególnie na forach tematycznych, gdzie aktywnie udziela się wiele mam. W myśl przesłania — lepiej zapobiegać niż leczyć — warto dokładnie czytać etykiety wszystkich kosmetyków.

Zostaw Odpowiedź

Your email address will not be published.
Required fields are marked *

pięć × pięć =